Rinkdamiesi studijas, pasikliaukite vidine nuojauta - Kitas Variantas

Rinkdamiesi studijas, pasikliaukite vidine nuojauta

Aklas specialybės pasirinkimas – be perspektyvos

Galima apibendrinti, jog net aštuoni abiturientai iš dešimties besirenkančių studijų kryptį, o vėliau – ir karjerą, tai daro netinkamai. Ir tik labai maža dalis jaunuolių pasirenka tą sritį, kurioje jaučiasi kaip žuvis vandenyje.

Paklaustas apie studijų pasirinkimą, neformalaus ugdymo organizacijos „Kitas Variantas“ vadovas T. Kaulinskas teigia, jog pagrindiniai veiksniai, lemiantys daugumos pasirinkimą, dažniausiai yra šie: specialybės populiarumas ir siūlomas uždarbis, tėvų ar aplinkinių spaudimas, noras mokytis būtent tam tikrame mieste arba tiesiog noras rasti studijas, kur būtų kuo lengviau mokytis.

Dalis jaunimo specialybę renkasi beveik atsitiktinai. „Dirbdamas su moksleiviais, dažnai susiduriu su jų aklu tikėjimu atsitiktinumu – „O gal įstosiu“. Tokiu atveju jie negalvoja apie ateities perspektyvą, ką jie veiks su įgytu išsilavinimu. O juk renkantis studijas būtina suvokti, ar ta veikla iš tiesų yra mano mėgstama“, – teigia vienas iš „Kito Varianto“ mentorių V. Šostak.

Metai be mokslų – laiko švaistymas ar savęs atradimas?

Birželio mėnesio pradžioje prasideda abiturientų paraiškų pildymo į aukštąsias mokyklas laikotarpis. Vieniems pakanka parašyti vieną prašymą į atitinkamą sritį, kiti tradiciškai pildo kuo daugiau pasirinkimų – jei nepriims vienur, lieka vilties įstoti į kitą aukštąją mokyklą.

Nenorint gailėtis dėl netinkamos specialybės, prarasto laiko ar sumokėtų pinigų, abu pašnekovai sutaria dėl vieno – verta po egzaminų praleisti metus, bet tik su sąlyga, kad iš tiesų bus bandoma atrasti save, o ne laukiama savaiminio nušvitimo.

Šiuo metu jaunimas turi nemažai galimybių atrasti save. Vienas geriausių būdų – savanorystė. Kuo daugiau sričių išbandai, tuo didesnė tikimybė atrasti savąjį kelią. Kaip sako V. Šostak: „Jeigu darydami tam tikrą darbą jaučiate entuziazmą ir džiaugsmą, net jei jums už tai niekas nemoka, tai yra jūsų kelias!“

Karjeros testai padeda ne visada

Internete pakanka įvairių testų, padedančių pažinti savo asmenines savybes ir pasirinkti tinkamą specialybę. Visgi savo karjeros kelio tik pagal testo rezultatus rinktis tikrai nepatartina. Karjeros ir asmenybės testus verčiau laikyti tiesiog patariamuoju balsu, o ne visa nulemiančiu veiksniu.

„Kito Varianto“ vadovas bei individualaus ir profesinio efektyvumo specialistas T. Kaulinskas teigia, kad vieni testai gali nuvesti tinkama linkme, kiti – priešingai: „Viena mano pažįstama mergina, baigusi mokyklą labai norėjo studijuoti psichologiją. Jai atlikus asmenybės testą, psichologė patarė stoti į ekonomiką. Mergina paklausė ne savęs, o psichologės… Baigė ekonomiką, susirado darbą pagal specialybę, dirbo, galiausiai susirgo depresija, nes darbas buvo toks nemielas, jog tapo sunku tai pakelti. Ir pagaliau, tik po penkiolikos metų, ji vėl grįžo prie sau įdomios srities – psichologijos“, – pasakoja T. Kaulinskas.

Verta pasikliauti vidine nuojauta

„Vis dėlto geriausia būtų apie profesiją ne galvoti, o pajausti, ko jūs iš tiesų norite. Suvokite, kaip jūs jaučiatės, darydami vieną ar kitą darbą. Pavyzdžiui, jeigu jaučiate euforiją rašydami straipsnius ar kalbindami kitus, tai kodėl renkatės studijuoti ekonomiką?“ – klausia mentorius Vitalijus.

Gan svarbu atmesti visas baimes, įsitikinimus ir nuostatas – „Tai ne man“ ar „Aš per prastas“. Jei nėra aišku, kas iš tiesų patinka, galbūt verta dirbti darbus, kurie būtų įdomūs. Asmeninė patirtis padės geriau suprasti, ar veikla jums tinkama, ar ne.

„Turėtumėte būti visiškai atviri sau patiems: nuoširdžiai išklausyti save, įvertinti siekius, tikslus, norus ir, svarbiausia, bandyti. Net jei nepavyko iš pirmo karto įstoti ten, kur norėtum, bandyk antrą ir trečią kartą, kaskart įvertinęs savo klaidas ir jas taisydamas. Nesėkmė – tai pamoka ir patirtis, leidžianti mums toliau tobulėti ir kitą kartą planus įgyvendinti geriau“, įsitikinęs „Kito varianto“ vadovas.

Ieva Karpavičiūtė,
Kitas Variantas

Submit a Comment