Profesijos pasirinkimas - įdomiausias gyvenimo iššūkis - Kitas Variantas

Profesijos pasirinkimas – įdomiausias gyvenimo iššūkis

Mėgstamos profesijos pasirinkimas dažnai tampa sudėtinga mįsle moksleiviams. Dauguma iš jų bijo padaryti klaidą – pasukti ne ta linkme ir prarasti dalį laiko. Tad įdomu, kas pasirinkimo situacijoje vaidina lemtingą vaidmenį – jaunuolio tėvai, draugai, mokytojai, o gal specialiai tam skirtos organizacijos, orientuotos ugdyti moksleivių gabumus?

Chaotiškas ateities (ne)planavimas

Moksleiviui daugiau ar mažiau iki dvyliktos klasės ateitis gali atrodyti tolima ir nesudėtinga. Nemažai mokinių gyvena taip, lyg įgyvendintų planą, prie kurio jiems patiems net nebūtina prisidėti. Tartum jauni žmonės, pripratę, kad už juos viskas būtų nuspręsta, patys nustoja imtis iniciatyvos. „Tokio neapsisprendimo rezultatas yra atsakomybės stoka. Moksleiviai privalo galvoti apie savo ateitį, o tėvai turi domėtis tuo, kuo užsiima jų vaikai, kad galėtų jiems patarti vienu svarbiausiu gyvenimo klausimu“, – teigė Vilniaus Licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius. Tik pradėję dvyliktą klasę dauguma abiturientų suvokia, kad niekas už juos gyvenimo nenugyvens ir kad jie patys privalo planuoti savo ateitį. Žinoma, ne visi delsia iki pat egzaminų ar net mokyklos baigimo. Kiti svarsto ir renkasi vieną iš dviejų širdžiai artimų variantų. „Esu kryžkelėje tarp dviejų specialybių. Labiausiai mane kamuoja keli neatsakyti klausimai: ar tikrai norėsiu tuo užsiimti visą gyvenimą ir ar turėsiu pastovų bei gerai apmokamą darbą“, – savo apmąstymais pasidalino „Kito varianto“ užsiėmimus lankanti vienuoliktokė Meda.

Kieno patarimai taikliausi?

Norint surasti savo pašaukimą, nereikėtų atsisakyti aplinkinių pagalbos. Tėvų patarimai dažnai praverčia, tačiau itin artimai pažinodami savo vaiką, jie kartais negali jo įsivaizduoti tam tikrose profesijose. Galbūt jaunuolis ilgą laiką užsiėmė muzika, tačiau norėtų būti gydytoju ir turi tam puikių sugebėjimų. Norint atskleisti įvairesnių, netgi geresnių, savo asmenybės aspektų, į pagalbą pravartu pasitelkti žmones, kurie nepažinodami tavęs artimai, gali įvardyti savybes, nepastebėtas artimųjų. Viena tokių organizacijų jau aštuonerius metus gyvuoja Lietuvoje ir stengiasi moksleiviams padėti suvokti savo asmenybę. „Mokykla vaikams suteikia labai ribotus išteklius, o neretai sukuria ir kompleksą, kad viskas turi būti tobula, kad viską turi daryti pagal taisykles ir neišsiskirti iš kitų. Tuo tarpu „Kitas variantas“ padėjo man suvokti, kad viskas gali būti kitaip“, – savo patirtimi dalijosi buvęs moksleivis, Guiness’o rekordą pasiekęs iliuzionistas, Rokas Bernatonis.

Laikas atrasti save

Didelė dalis moksleivių po mokyklos baigimo svarsto galimybę praleisti metus ir per juos padirbėti. Tačiau nuo šio posūkio juos dažniausia sulaiko keli neatsakyti klausimai. Dauguma iš jų nežino, ar iš tikrųjų tokia galimybė yra verta praleisto laiko, kiti stipriai svarsto, kokia vis tik veikla užsiimti. „Praleisti metus tikrai verta, jei per juos bus bandoma išmėginti vienokią ar kitokią veiklą. Bet jei tie metai bus skirti pasyviam „nušvitimo“ laukimui, geriau jau pradėti studijuoti bet ką – bent jau bus daugiau šansų sužinoti, ko iš tikrųjų nori“, – teigė mentorius Vitalijus Šostak. Žinoma, pasisemti patirties per laisvus metus galima ir šiek tiek ekstremalesniais būdais: „Galima pakeliauti, pažiūrėti koks neįtikėtinas yra pasaulis – o juk išties jis labai didelis ir gražus, kupinas įvairių galimybių. Dabar net daug pinigų nereikia norint išvykti – tiesiog imi ir važiuoji, mėgaujiesi gyvenimu“, – teigė R. Bernatonis.

Kuo taptum, jei už tai negautum atlygio?

Profesijos pasirinkimas gali bauginti ne vieną abiturientą ir nuklaidinti jį į tą veiklos kryptį, kurią atstovauja tėvai ar sėkmingi visuomenės nariai. Prieš apsisprendžiant svarbu kritiškai įvertinti visas baimes, dvejones ir įsitikinimus bei išdrįsti užsiimti dar negirdėtomis arba nepopuliariomis veiklomis. Šiuo atveju bandymai ir tikri išgyvenimai priartins prie tikslo – svajonių veiklos atradimo. Nereikėtų kreipti didelio dėmesio net į tai, kiek žmonės užsiimantys ta veikla uždirba, nes pilnatvės ir savirealizacijos pinigais nenusipirksi. Mentorius Vitalijus Šostak tvirtai įsitikinęs: „Pagrindinė taisyklė – jeigu džiaugiatės užsiėmimu, net kai jums už tai nemoka, tai yra jūsų kelias“.

Brigita Budrytė,
Kitas Variantas

Submit a Comment