„KITAS VARIANTAS“ KAUNE PADĖS AUGTI JAUNIESIEMS VERSLININKAMS - Kitas Variantas

„KITAS VARIANTAS“ KAUNE PADĖS AUGTI JAUNIESIEMS VERSLININKAMS

 

Baimė, iniciatyvumo slopinimas arba apskritai pasyvumas ir dėl to atsirandantis „juk reikia būti / elgtis / galvoti kaip visi“ sindromas. Tai, ko gero, opiausios problemos, su kuriomis susiduria šių dienų auganti karta. Nors būtent nuo jos kūrybiškumo ir iniciatyvumo priklauso, kaip atrodys mūsų pasaulis netolimoje ateityje. Susidoroti su šiomis ir panašiomis problemomis moksleiviams padeda VšĮ „Kitas Variantas“, organizuojanti nieko nekainuojančius mokymus 13–18 metų moksleiviams. Devintus metus skaičiuojanti organizacija plečiasi – nuo šiol tapti jos dalimi galės ne tik sostinės, bet ir Kauno moksleiviai. Apie pačią organizaciją ir kauniečių tobulėjimo startą plačiau papasakos naujasis „Kito Varianto“ padalinio Kaune vadovas Mažvydas Šimkus.

Sveikas, Mažvydai, labai malonu, kadnuo šiol būsi „Kito Varianto“ dalimi! Gal pradžiai šiek tiek papasakok apie save?

Aš esu Mažvydas Šimkus (juokiasi). (Na, o jeigu šiek tiek plačiau?) Oficialiai dirbu informacinių technologijų (IT) projektų vadovu kompanijoje, kuri specializuojasi mobiliųjų aplikacijų, internetinių svetainių, elektroninių parduotuvių kūrime. Taip pat turiu keletą Facebook puslapių, kuriuose kasdien skelbiu įrašus (nuotraukas arba įdomias ir verčiančias susimąstyti citatas) ir jais stengiuosi motyvuoti žmones, dalijuosi savo mintimis bei išgyvenimais. Vienam draugui padedu kurti kompaniją, nedidelį verslą (multi-level marketing). Dar yra vienas startuolis, kuriame esu atsakingas už socialinę mediją, t. y. Facebook puslapius, ir rašau straipsnius, pranešimus, juos, bendradarbiaudamas su vertėjais, verčiu į kitas kalbas. Dirbu su keturiais Lietuvoje gerai žinomais lektoriais, iš kurių mokausi, ir padedu jiems Facebook marketingo, renginių organizavimo bei jų populiarinimo klausimais. Pradėjau vesti seminarus moksleiviams apie tai, ko mūsų mokykloje nemokė. Vienas viešasis seminaras jau įvyko, kitas numatomas sausio 10 dieną. Taip pat drauge su savo mentoriumi pradėsiu vesti seminarus apie mylimos veiklos ieškojimą („Atrask pašaukimą“) bei apie vyrų ir moterų santykius. Pastarasis bus skirtas tik moterims. Mėgstu ir savo draugams vesti seminarus aktualiomis temomis, o planuose – viešasis seminaras apie išėjimą iš komforto zonos.

Ką studijavai?

Kauno technologijos universitete baigiau elektronikos inžineriją, bet studijavau neakivaizdžiai. Tiesiog žinojau, kad darbdaviai, siūlantys geresnį darbą, net iš vos universitetą baigusių studentų reikalauja darbo patirties. Tad jau nuo pirmo kurso dirbau. Būdamas antrame ar trečiame supratau, kad ateities su elektronika nesiesiu, nes išbandžiau IT ir tai man patiko.

Taigi planuoji būti Kauno „Kito Varianto“ vadovu?

Taip, tikrai taip.

Kodėl Kaunui reikia „Kito Varianto“?

Manau, ne tik Kaunui jo reikia. Jo reikia kiekvienam miestui ir miesteliui. Per vieną seminarą susipažinau su mokykloje besimokančiu 17-mečiu vaikinu. Labai iniciatyvus jaunuolis. Jis su draugu be jokios pagalbos iš šalies, be jokių investicijų suorganizavo seminarą, sukvietė į jį 300 klausytojų ir labai žymių lektorių. Kai sutinki tokių motyvuotų ir švietimo sistemos nepakreiptų žmonių, norinčių, galinčių ir kažko siekiančių, trokšti, kad jų būtų kiek įmanoma daugiau.

Jeigu man, dar moksleiviui, kas nors būtų pasakęs, kad vos 9 ar 10 klasėje galiu gauti nemokamą mokymą apie verslumą, savęs pažinimą ir tobulėjimą, supratimą, kas esu ir kuo tikrai noriu užsiimti gyvenime, aš nedvejodamas būčiau tokia galimybe pasinaudojęs.

Šiuolaikinė švietimo sistema augina darbuotojus, o ne verslininkus. „Kitas Variantas“ išugdys verslininkus, kurie įsteigs savo įmones ir įdarbins savo klasės draugus.

Iš kur sužinojai apie „Kitą Variantą“?

Apie šią organizaciją sužinojau ieškodamas darbo. Išsiunčiau CV, po kažkurio laiko gavau kvietimą pokalbiui. Su Žmogiškųjų išteklių komandos vadove pasikalbėjom, bet kažkaip nutrūko ryšys. Po kurio laiko paklausinėjau draugų, gavau pozityvių atsiliepimų apie „Kitą Variantą“. Susipažinau su anksčiau čia savanoriavusiu Sauliumi Bagdonu, kuris labai šiltai ir teigiamai atsiliepė apie organizaciją. Šios subjektyvios nuomonės ir savo paties gyvenimo misijos išsigryninimas lėmė, kad esu čia – vertybės ir tikslai man tiko ir patiko. Labai džiaugiuosi, kad atradau „Kitą Variantą“.

Kokia yra kaunietiško „Kito Varianto“ vizija?

Pirmiausia, noriu suburti motyvuotų ir iniciatyvių žmonių komandą. Žmogus, ateidamas čia, turi būti pasiruošęs ne tik gauti naudos iš buvimo organizacijos dalimi, bet ir atiduoti save. Kaip sakoma, pasidalyti savimi su kitais ir tuo mėgautis. Kuo daugiau duosi aplinkai, tuo daugiau gausi atgal. Kai komanda yra tikrai stipri ir pasiruošusi veikti, pats nebijai jokių iššūkių. Stengiuosi su kiekvienu savanoriu pabendrauti kuo daugiau, išgirsti tiek pasiūlymus, tiek nuoskaudas, nes nenoriu, kad savanoris jaustųsi atskirtas ir nereikalingas. Esu dirbęs su komandomis, tad žinau, kaip tai yra svarbu. (Ko pasimokytum iš Vilniaus?) Iš Vilniaus pasiimčiau tai, kas jau gerai veikia, t. y. tą pačią organizacinę struktūrą, konceptą, bei stengčiausi pasimokyti, kaip susidoroti su kylančiais iššūkiais, kaip savanorių pritraukimas ir išlaikymas, su kuriais Vilnius per savo ilgametę patirtį puikiai susitvarkė. Aišku, kai veiks komandos ir tobulins visą sistemą, manau, surasim naujų idėjų ar sprendimų, kuriais pasidalysim su Vilniumi. Svarbiausia – vieniems kitus papildyti ir veikti išvien.

Jeigu jau pradėjome kalbą apie savanorius, kiek jų jau yra, kiek dar ketini priimti ir, svarbiausia, kaip juos atsirenki?

Dirbsim žingsnis po žingsnio. Šiandien Kaunas jau turi Žmogiškųjų išteklių ir Renginių organizavimo komandų vadoves, kurios ir padės vykdyti kitų savanorių atranką. Nesinori organizacijos kurti nuo visų suinteresuotųjų, tačiau nepretenduojančių į komandų vadovų pozicijas. Aš paprasčiausiai fiziškai nesugebėčiau koordinuoti jų visų. Tad pirmas punktas darbų sąraše – rasti komandų vadovus. Tada – burti savanorių komandas. Tam, kad Kauno padalinys pradėtų veikti ir ruoštis ateinantiems metams, reikia turėti bent po kelis žmones kiekvienoje komandoje. Galbūt tai nebus taip greitai suorganizuojama, bet tikiu, kad tereikia užvesti varikliuką, ir darbai pajudės.

Kada planuojate startuoti?

Viskas priklauso nuo to, kaip greitai rinksis žmonės: mokymus ketinam pradėti tikriausiai nuo naujų mokslo metų, o iki to laiko – susirinkti visą personalą. (Tai čia, galima sakyti, dovana Kaunui?) Galima sakyti ir taip, naujametinė dovana! 2017-ųjų pradžioje „Kitas Variantas“ pradės kaip įmanydamas garsiau reikštis Kaune. Galbūt atsiradusi galimybė savanoriauti kažkam bus naujametinė dovana. Subūrę visą komandą planuojame organizuoti nemokamus renginius ir seminarus įvairiomis saviugdos temomis, į kuriuos stengsimės pakviesti gerai žinomų lektorių.

Pakalbėkime apie organizacijos, sėkmingai devintus metus gyvuojančios Lietuvos širdyje, Vilniuje, esmę. Kodėl moksleiviui „Kito Varianto“ mokymai yra vertingi?

Na, kiek žinau, kol kas nėra jokios panašios organizacijos, kai dar mokydamasis mokykloje gali papildomai eiti į nieko nekainuojančius mokymus, kuriuose ne tik pažintum save, nugalėtum baimes ir įgytum naujų draugų, bet ir būtum pastūmėtas pradėti savo pirmąjį startuolį. Tikiu, kad Lietuvoje yra moksleivių, tiesiog trykštančių idėjomis. Tad vienareikšmiškai tokiems žmonėms reikia eiti į priekį, kažką daryti, susidurti su iššūkiais ir juos nugalėti bei toliau kūrenti savo iniciatyvumo liepsną. Kaip jau minėjau, retas iš mūsų nori dirbti kažkam, bene kiekvienas pasvajoja turėti savo verslą. „Kitas Variantas“ yra puiki vieta išbandyti save ir įgyti daugiau pasitikėjimo savimi. Gal būtent jo stoka yra stabdis, neleidžiantis kurti.

Kodėl moksleiviams svarbu ugdyti socialinius įgūdžius?

Tai… Tiesiog svarbu. Tai pravers bet kurioje gyvenimo situacijoje. Bendraujant draugų ir artimųjų rate, darbe, pagaliau – su visai nepažįstamais žmonėmis, tai kai kuriems būna ypač sunku. Juk visą gyvenimą mus lydi bendravimas su žmonėmis. Moksleiviai, vedami bendrų interesų, susiranda būreliuose draugų. O gal… Nesusiranda? Būtent tai ir byloja apie socialinių įgūdžių (ne)buvimą. Bet kokiu atveju, kai baigsi mokyklą, tęsi mokslus universitete, kuriame nieko nepažinosi, komunikuoti juk kažkaip reikės. Ne paslaptis, kad daug ką lemia pirmas įspūdis, (ne)užmegztas ryšys su žmogumi. Mokykloj tokių dalykų nemoko.

„Kitas Variantas“ gyvuoja beveik dešimtį metų. Kaip manai, ar tai didelis skaičius?

Neabejotinai. Jis rodo, kad tokia veikla yra reikalinga, prasminga, kad kiekvienais metais vis tobulėja. Paimkime paprastą verslo gyvavimo pavyzdį – jei jis nepaklausus, tuomet vargiai išsilaiko rinkoje bent 5 metus, nes tiesiog žlunga. Ši organizacija tai praėjo, nors ir nėra verslas. Ji reikalinga tiek įkūrėjams ir savanoriams, tiek moksleiviams.

Kokios „Kito Varianto“ vertybės tau asmeniškai brangiausios ir svarbiausios?

Manau, kad šios organizacijos vertybes atspindi patys žmonės, siejantys save su „Kitu Variantu“. Draugiškas, nuoširdus, tikras, socialus, švietėjiškas, turintis tikslą – štai koks tas „Kitas Variantas“. Nes jo žmonės – būtent tokie. O svarbiausia – duodantis, bet nieko neprašantis mainais. Kuri atitiko konkrečiai mano vertybes? Savirealizacija. Man ji labai svarbi. Būdamas čia noriu, kad žmonės būtų laimingesni, norisi išėjus į gatvę matyti besišypsančius veidus. Kad jie šypsotųsi ne tik tau, bet ir be priežasties. Mečiau sau tokį iššūkį – kasdien užkalbinti du nepažįstamus žmonės. Kai einu šypsodamasis gatve, pastebiu, kad labai mažai žmonių atsako į šypseną. (Galbūt tai sąlygoja lietuvių mentalitetas ir manymas, kad tiesiog šypsotis yra nenormalu?) Būtent. Ir jeigu su mūsų pagalba jauni žmonės ims suvokti, kad tai tėra stereotipas, po kurio laiko neva niūrus mentalitetas išnyks. Ši galimybė mane labai sužavėjo. Žmogus jaučiasi laimingas tada, kai daro tai, kas jam patinka. „Kitas Variantas“ kaip tik ir moko atsižvelgti į savo norus, tad besišypsančių turi daugėti. Juk yra posakis: „Norėdamas pakeisti kitą, pirma pakeisk save“. Mes duosim moksleiviui įrankius, kuriuos jis naudos savo tobulėjimui, ir keičiantis jam pačiam keisis ir jo aplinka. Atsiras laimingų žmonių geometrinė progresija – pastarųjų vis daugės ir daugės.

Dabartinis „Kito Varianto“ šūkis – „Nušok nuo mokyklos konvejerio“. Kokių įžvelgi sąsajų? Jau minėjai, kad mokykla ruošia darbuotojus.

Taip, taip, taip. Man būtent tokios ir sąsajos. Konvejeris, darbininkai, fabrikas. Ir tai nėra blogai, nes yra žmonių tipas, kuriems svarbus stabilumas bei maloniau atidirbti 8 valandas ir už tai gauti atlyginimą. Jiems to užtenka. Bet yra žmonių, turinčių didžiulį potencialą ir noro kurti kažką naujo, siekti daugiau. Būtent tokie žmonės kuria pasaulį. „Kitas Variantas“ tiesiog palaiko tą kažkuo išsiskiriantį moksleivį – mokymai yra įrankis, leidžiantis ateiti ir tiesiog pasiimti tai, ko jam reikia.

Šia optimistiška nata ir baigiame mūsų pokalbį su kitavariantietiškas idėjas Kaune skelbsiančiu Mažvydu. Mieli moksleiviai, jeigu nenorite būti praryti konvejerio ir trokštate nugalėti savo baimes, įgyti bendraminčių bei geriau pažinti save – sekite naujienas ir ruoškitės startui Kaune arba jau dabar prisijunkite prie tobulėjančių Vilniaus moksleivių!

 

 

Submit a Comment